Προσφορες

ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΠΑΡΑΔΟΣΙΑΚΩΝ ΦΟΡΕΣΙΩΝ

Ο Πανελλήνιος Λαογραφικός Σύλλογος «ΟΙ ΡΙΖΕΣ» δίνει τη δυνατότητα σε ενδιαφερόμενους φορείς (πολιτιστικούς συλλόγους, χορευτικά συγκροτήματα, δήμους κ.λ.π.) να κατασκευάσουν ορισμένες φορεσιές μέσω της προσφοράς μας  σε ιδιαίτερα χαμηλή τιμή. Οι φορεσιές για τις οποίες υπάρχει προσφορά για την κατασκευή τους (η οποία προσφορά σχετίζεται με τη λειτουργία του εργαστηρίου και των αργαλειών και τον προγραμματισμό της κατασκευής και για το λόγο αυτό κατά διαστήματα θα αλλάζει) είναι άριστης ποιότητας και πιστά αντίγραφα αυθεντικών φορεσιών και πρωτότυπων μουσειακών εκθεμάτων. Κατασκευάζονται εξ ολοκλήρου στα εργαστήρια του συλλόγου με παραδοσιακές τεχνικέςΤα υφαντά μέρη των φορεσιών κατασκευάζονται στους χειροποίητους και χειροκίνητους παραδοσιακούς αργαλειούς που διαθέτει ο σύλλογος , ενώ και τα πλεχτά μέρη (τσουράπια, χειρότια κ.λ.π.) είναι χειροποίητα. Κατά την κατασκευή των φορεσιών δίνεται ιδιαίτερη σημασία στην ποιότητα των υφασμάτων, στο σχεδιασμό, στο κέντημα και στον τρόπο ραφής τους, διατηρώντας με κάθε λεπτομέρεια τα χαρακτηριστικά τους που είναι άρρηκτα δεμένα με τα ήθη, τα έθιμα και τις ιδιαιτερότητες κάθε τόπου απ’ όπου προέρχονται. Όλες οι φορεσιές που κατασκευάζονται από το σύλλογο για άλλους φορείς , φυσικά  και αυτές οι οποίες  βρίσκονται σε προσφορά, είναι ίδιας ποιότητας με αυτές που ο σύλλογος διατηρεί στην ιματιοθήκη του και κατασκευάζονται με την ίδια επιμέλεια σε όλα τα στάδια της κατασκευής τους. Η προσφορά μας αυτή αφορά σε ομαδικές παραγγελίες και όχι σε μεμονωμένες περιπτώσεις.

Για το διάστημα αυτό οι φορεσιές που είναι σε προσφορά είναι αυτές που εικονίζονται στην παρούσα σελίδα και η προσφορά τους ισχύει για όσο διάστημα παραμένουν οι φωτογραφίες τους.